Panel dyskusyjny: Udana randka czy totalna katastrofa?  O spotkaniach podaży  z popytem i roli turystyki społecznej na rynku turystycznym                                              

Turystyka społeczna nie jest rozwijana według jednego wzorca. Nie jest też wspierana systemowo, a raczej akcyjnie, w zależności od dostępności środków i wymogów konkursowych poszczególnych programów pomocowych. Wskazana by była jakaś forma instytucjonalizacji turystyki społecznej i traktowania jej jako ważnej dziedziny życia społecznego i realizacji polityki społecznej państwa. Przykład bonów turystycznych pokazuje, że środki przeznaczone na ten cel powinny w większym stopniu służyć wspieraniu turystyki społecznej w jej wymiarze uspołeczniającym a nie tylko ogólnie pojętym wyjazdom turystycznym, czy uczestnictwu w imprezach rozrywkowo turystycznych (przykład Energylandii).

Kolejny ważny aspekt turystyki społecznej, na który zwrócono uwagę to turystyka zorientowana na integrację i włączanie społeczno - kulturowe migrantów.

 

Panek dyskusyjny: Współpraca na rzecz rozwoju turystyki lokalnej - fakty i mity.  Co zrobić, by lokalna wspólnota współpracowała na rzecz budowania konkurencyjności obszaru?      

Współpraca na rzecz rozwoju turystyki na poziomie lokalnym jest ciągle wyzwaniem. Tylko w niektórych miejscach się to udaje. Przykładem udanej współpracy mieszkańców gminy, organizacji pozarządowych i władz samorządowych może być gmina Leśna i wieś Wolimierz. Im większy obszar tym jest to trudniejsze. Pokazują to kłopoty związane z uruchamianiem i funkcjonowaniem klastrów turystycznych i tras tematycznych. Na pytanie  „Co zrobić, by lokalna wspólnota współpracowała na rzecz budowania konkurencyjności obszaru?”, odpowiadano, że ważne jest włączanie lokalnej wspólnoty do decydowania o kierunkach rozwoju turystyki i, co wydaje się jeszcze ważniejsze, do współudziału w tworzeniu produktów turystycznych i zarządzaniu nimi oraz zarabianiu na sprzedaży usług turystycznych.

Panel dyskusyjny : Wieś jako turystyczny magnes.  Jak "sprzedać" turystycznie wieś i zaangażować w budowę produktu lokalnego jej mieszkańców?                               

Wieś jest miejscem dla różnych form turystyki. Turystyka społeczna może być realizowana także we wsiach, które nie wyróżniają się pod względem jakości walorów turystycznych. Chodzi tu szczególnie o takie formy turystyki społecznej, jak: ekoturystyka, wioski tematyczne, gospodarstwa opiekuńcze, zagrody edukacyjne, gospodarstwa socjalne, łączenie turystyki z funkcjonowaniem rolnictwa wspieranego społecznie.

Turystyka we wsiach o mniejszych walorach turystycznych, w tym turystyka społeczna, może być realizowana w formie turystyki jednodniowej. Umożliwia to stopniowe rozwijanie usług turystycznych i pokonywanie bariery niedostatecznie rozwiniętej bazy usług towarzyszących (noclegi, gastronomia).

Znaczenie wsi, jako miejsca dla turystyki społecznej rośnie ze względu na nadmierną presję turystyczną na obszary bogate w walory turystyczne. Należy dążyć do rozwijania turystyki w miejsca bliskich geograficznie, mniej obciążającej środowisko naturalne, charakteryzującej się niskim śladem węglowym.